# #
#


Çubukta patates kesme makinesinin kullanımı :
Öncelikle pazardan yada marketten ince kabuklu ( yani ödemiş patatesi yada Nevşehir patatesi gibi patatesler olabilir ) almalısınız. Fakat mevsim itibari ile bazen bulamayabilirsin, eğer bulamazsan da diğer patateslerde olur , alacağınız patatesler genelde mümkünse yumurta gibi hafif uzunluğuna düzgün yamuk ve yaklaşık 70 - 100 gramlık patatesler olmalı yani ne çok küçük nede çok büyük ....

Patateslerin kabuklarını soymuyorsunuz. Patatesi sol elinize aldıktan sonra bambu çubuğu sağ elinize alıyorsunuz ve küt kısmını patatesin tam ortasından merkeze doğru İterekten patatesi çubuğa oturtuyorsunuz. ( patatesi küt kısmından oturmamızın sebebi makineye yerleştirirken tersi çivilerin olduğu tarafa gireceğinden daha kolay olacaktır )
eğer sivri taraftan yaparsanız patatesi geriye doğru elinizle itelemeniz gerekecek ki o zaman çubuğu kırma riskin oluşur. Birde tersten patatesi yerleştirirken bambu çubuğu uzun tutmadan mümkün olduğunca patatese yakın yerden kısa tutmak ve hafif hafif vida büker gibi sağa sola oynataraktan yerine oturtmak gerekir.çünkü böyle yaparsanız bambu çubuğu kırmazsın ...

bambu çubuğu patatesle makineye takarken önce sivri ucu makinenin bıçak tarafındaki delikten geçirmek gerekli, daha sonra arka kısmı çivilerin olduğu taraftaki deliğe patateslerde çivilere batacak şekilde sıkıca oturtmak gerekli,sonra patatesi bıçağa doğru sıkıca dayayıp, çevirme sapından ileri doğru iteleyerekten sağa doğru çevirmeye başlanır, göreceksiniz ki patates kesilirken çubuğun üzerine yerleşmeye başlayacaktır.

Patates kesildikten sonra makinenin dibinde bir miktar patates kalacak , onun sebebi çiviler bıçağa deyip de ağzını bozmasın diye, o kalan kısmı sakın atmayın, hafif tuzlu suyun içinde bekletin ki kararmasın… öncelikle bıçakla küp şeklinde kesip fritözde kızartın ve kağıt bardağa koyun üzerine ketçap mayonez dökün ve buyurun size bardakta patates …ya da akşam evinize götürün patates yemeği yapın veya bir garibana verip sevindirin.

Patatesi çubukla makineden çıkardıktan sonra, uç tarafını bir dilimlik kısmını sivri uca tutturup bir şapka yaparız, sonra tersinden tezgahın üzerine doğru vururuz ve patatesin aşağı kaymasını sağlarız.Tavsiyem standı bozmamak ve çizmemek için çubuğu vurduğunuz yere küçük bir ekmek tahtası gibi bir şey koyarsanız daha iyi olur.

Bu arada fritözü açarız ve yağı yaklaşık 180 - 190 derce de ısıtırız yani yağı kaynama noktasına getiririz, daha sonra elimizdeki çubuğu fritöze deki kızgın yağa bırakırız, patatesin hemen pembeleşmeye başladığını görürüz fritözün içerisine yağı patatesler içine gömülecek kadar koyarız ki her tarafı güzel pişsin, aynı anda fritözde 5 veya 7 çubuk pişirebilirsiniz.Patatesi pişince maşa ile çıkartırız, dinlendirme kabı borcam a koyarız, borcamın içine havlu peçete koyalım ki patatesi çıkarttığınızda yağ peçeteye süzülsün.
Sonra üzerine tuz ve isteğe göre baharatlar ekleyerek çubuğun en alttaki boşta kalan kısmına bir peçete ile sarıp müşteriye verebilirsiniz ... AFİYET OLSUN ....

Fritözü kullanmadığınız zamanlar termostatı 50 derecede beklemede tutarsak yağ sürekli pişirmeye hazır olur,tekrar pişirmek istediğiniz zaman tekrar 150 derecenin üzerine çıkartırız. Satış ile ilgili tavsiye ettiğimiz rakam başlangıçta insanlar alışsın diye 1tl daha sonra isterseniz, küçük çubuk 1,5 TL büyük çubuğu 2 TL den satabilirsiniz.


#

Online Sayaç