# #
#
Patates

Patates ; (solanum tuberosum), patlıcangiller (solanaceae) familyasından yumruları yenen otsu bitki türleri.

Patates"in , boyu 60-80 cm'ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç otsu bir bitkidir.

bitkinin toprak altında kalan yumruları "patates" olarak bilinir.

Patates , armut şeklinde olup, 70-100 mikron büyüklüğünde tanelerden ibarettir.

Patates ,yumruları nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir.

Patateste, nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur; nişasta %20, protein %12'dir.

içinde bulunan şekerli maddeler, a, b1, b2 ve c vitaminleri sayesinde besleyici ve ferahlık vericidir.

bundan dolayı patates, buğdayın az yetiştiği avrupa ülkelerinde ekmek yerini tutan önemli bir besin maddesidir.

Patates , şeker hastalarına faydalıdır. susuzluğu giderir.

Patates , karaciğer şişliğini de giderir.

Patates , bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Patates , damar şişliğinde faydalıdır.

Patates , sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar.

Patates , daha çok orta ve güneyamerika'da yetişen otsu bitkiler, çalılar, ağaçlar veya tırmanıcı bitkiler. Yapraklar almaşlı, gövdenin üst kısmında karşılıklı, basit veya parçalıdır. Çiçekler 5 parçalıdır. Çanak yaprakları kuruyunca düşmez. Bu familya, 85 cins ve 2.200 den fazla tür ihtivâ eder.

Türkiye'de yetiştiği yerler: Marmara ve Karadeniz bölgeleri başta olmak üzere memleketimizin her yerinde yetişen küçük çekirdekli, tatlı sulu, lezzetli bir meyve. Çiçekleri beyazdır. Elma ve ayva ile aynı özelliğe sahiptir. Yenilen etli kısmı çiçek ekseninin etleşmesinden meydana gelmiş "yalancı meyva" kısmıdır. Patates dış kabuk rengine göre sarı ile kırmızı, etine göre beyaz ve sarı olarak ayrılır. Sarı patates makbuldür.

Patates, topraktan çıkarıldıktan sonra, toprak silolarda veya serin mahzenlerde saklanır.

Patates kızartmasının püf noktaları

üzerini bir bulaşık teli yardımıyla ovuşturursanız rahatça soyulmasını sağlayabilirsiniz.

Patates dilimlerini kızgın tavaya atmadan önce, süt dolu bir kabın içine koyun. Böylece fazla yağ emmez, hem de daha lezzetli olur.

- Kaliteli bir yağ kullanın.

- Alev yüksek ayarlı olsun ve kızartma işleminden önce yağ iyice ısınsın.

- Kızartma tenceresindeki patates/yağ hacim oranı ne kadar küçükse patatesler o kadar iyi kızarır ancak çok küçük bir oran da yağın yanmasına sebep olabilir. bunu deneyerek anlamaya çalışın ve 1/3' ün altına inmeyin. gerekirse patateslerinin tamamını bir kerede kızartmak yerine birkaç parti kızartmayı deneyin ve çıkan patateslerin yağını bırakması için servis tabağına bir kağıt havlu yerleştirin. böylece patatesler daha az yağ çekecektir.

- Eğer dondurulmuş ürünlerdeki gibi dışı sert, içi yumuşak bir ürün elde etmek istiyorsanız yine patates/yağ oranını düşük tutun. patatesleri rengi değişmeden bir süre kızarttıktan sonra tamamını hemen yağdan çıkartın ve soğumasını bekleyin. bu süre içinde yağın yavaş yavaş eski sıcaklığını kazanmasını bekleyin ancak yanmamasına dikkat edin. yada ısı kaynağını bir süre kapatıp ikinci kızartma işlemine geçmeden hemen önce tekrar açıp yağı kızdırın. soğumuş ve ön kızartması yapılmış patatesleri hemen ikinci kızartma işlemine başlayabileceğiniz gibi yağı emildikten sonra derin dondurucuda saklayarak istediğiniz zaman tekrar çıkartıp kızartabilirsiniz.

-Eğer bu işlemler için yeterli vaktiniz yoksa doğranmış patatesleri damak tadınıza uygun miktarda tuzlu bol suya atın ve 15 dakika beklettikten sonra suyunu süzün ve bir kağıt havlu üzerinde iyice kurumasını bekleyin. böylece yine yağ çekmemiş ve sert kızarmış patatesler elde edebilirsiniz ancak sonradan fazla tuz eklemeyin.


#

Online Sayaç